מחלת האלצהיימר היא מחלה פרוגרסיבית וניוונית המשמידה תאי מוח חיוניים וכך פוגעת ביכולתו של החולה לחשוב, לזכור, להבין ולקבל החלטות. נוסף על הפגיעה ביכולות המנטליות, פוגעת המחלה גם במצבי הרוח וברגשות, גורמת לשינויים בדפוסי ההתנהגות של החולה וכן גורמת לאיבוד יכולות ותפקודים מסוימים.
 

משך המחלה

התפתחות המחלה ומשכה משתנה מאדם לאדם כאשר הממוצע הוא בין 8 ל-12 שנים.
אפשר לתאר את מהלך המחלה כמתקדמת בשלושה שלבים: מוקדם, בינוני ומאוחר. אין קו הפרדה ברור בין שלב ושלב ואורך השלבים וכן סדר הופעת התסמינים משתנה באופן אינדיבידואלי. יש כאילו שמופיעים אצלם תסמינים רבים בכל אחד מהשלבים לעומת אחרים אשר אצלם מופיעים רק תסמינים אחדים, בדרך כלל בכל שלב מחריפים התסמינים ונוספים חדשים. 

שלושת השלבים של מחלת האלצהיימר

אלצהיימר השלב המוקדם

אדם המצוי בשלב זה יהיה בדרך כלל מודע לשינויים הקורים לו ויהיה מסוגל להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות בדבר המשך הטיפול בו. השינוי העקרי בשלב זה הוא ירידה בזכרון אשר מלווה בתסמינים כגון שכחנות מתונה ובעיות תקשורת אשר יכולות להתבטא בקושי למצוא את המילה המתאימה או קושי לעקוב אחרי מהלך שיחה. ישנם אנשים ההופכים לפסיביים ומרוחקים בעוד אחרים נשארים מעורבים במתרחש סביבם כך שבאופן טבעי נוצרת להם תחושה של תסכול משינויי היכולות אשר מוביל לעתים לדכאון או חרדות. לכן, חשוב מאוד שהמטפל ומשפחת החולה יהיו ערניים, קשובים ויעקבו אחר מצבו הרגשי של החולה.

אלצהיימר השלב הבינוני

שלב זה נושא בחובו הפחתה נוספת של כישורים מנטליים ויכולות גופניות אשר גורמים לחולה לחוש בלבול מתמשך וחוסר התמצאות בזמן ובמקום. הזיכרון הולך ונחלש עד כי החולה שוכח פרטים מקורותיו האישיים ומתקשה לזהות בני משפחה וחברים. דפוסי התנהגות חדשים מופיעים כגון: התרחקות ממעורבות חברתית, חזרה על אותה פעולה שוב ושוב, חוסר מנוחה, והתהלכות ללא מטרה למרחקים מסוימים. השפעות שלב זה מובילות לצרכים חדשים ובדרך כלל החולה נזקק לקבל עזרה בתפקודים יומיומיים כגון התלבשות, רחצה ועשיית צרכים.

 אלצהיימר השלב המאוחר

בשלב האחרון החולה מאבד את יכולתו לזכור, לתקשר ולדאוג לצורכי עצמו, וזקוק לטיפול במשך כל שעות היממה. בשלבים המתקדמים ביותר של המחלה, החולה יהיה רתוק למיטתו, יסבול מקשיים לאכול ולבלוע ויאבד שליטה בהפרשותיו. שלב זה מסתיים במוות, לעתים קרובות תוך כדי סיבוכים משניים, כגון דלקת ריאות.

צרו איתנו קשר בכל שאלה ונחזור אליכם בהקדם

לקבלת מטפל באופן מיידי וללא תשלום*

* בהתאם לשיקול דעתה של החברה